Lessons

We offer lessons and methods that are tailored to each student’s individual needs. Lessons are weekly, with tuition being paid monthly. For more information regarding payment methods, make-up lessons, etc…, please visit our “Studio Policies” page.

Pricing/Investment for
Beginning Students
30 minute lesson in studio
$120/month
*30 minute lesson at student’s home
$140+/month
*30 minute lesson via Skype/FaceTime
$100/month

Pricing/Investment for
Intermediate Students
45 minute lesson in studio
$160/month
*45 minute lesson at student’s home
$180+/month
*45 minute lesson via Skype/FaceTime
$120/month

Optional: Book Package – $30
One-time add-on: studio purchases first set of required books and has them available for the first lesson

Payment Options: Cash, check, Venmo, CashApp, Apple Pay, Zelle, or PayPal

* Contact studio for additional information regarding these options.
Discounts are also available for families who enroll multiple students in the studio.
Students who live within a mile of the studio pay the studio rate, rather than the in-home rate when choosing in-home lessons.